-- Reklam Alanı 9 --

MUHTAR...

MUHTAR...

18:01:09 | 2019-01-17
Nuri YASAR
Nuri YASAR      nuriyasar22@hotmail.com

Köy muhtarı, mahalle muhtarı, özellikle şehirlerde mahallenin her sokağında kim yaşar?   Ne halde, nasıl yaşar bunlar bilmek ve gözetlemek icabında gerekenlerini yapmak üzere siyaset üstü olarak en yetkili kamu görevlisidir. Bu devlet  muhtarlara bu görev ve sorumluluğunun karşılığını da vermektedir.

31 Mart’ta yerel seçimler yapılacak bu seçimlerde köy ve  mahalle muhtarları da yeniden seçilecek. Bizler büyükşehirlerde yaşayan sakinler olarak görevini hakkıyla yapanlar saklı tutarak bir gözlemimi paylaşmak isterim. Mahalle muhtarları genel olarak muhtarlıklarda takılır, gerçi  pek  üzerlerinde bürokrasi kalmadığı için sorumlulukları da az olmakta arada bir gelen vatandaşa cevap vermektedirler. Mesela mahalle muhtarımızın belli mahalle kahvelerini ayda bir dolaşıp istekleri olup olmadığını, belediye ve diğer kurumların hizmetlerini  sorduğunu göremedim. Onlara ancak bir siyasi geldiği zaman yada törenlerde rastlamışımdır. Bu yeterli değildir ve böyle olmamalıdır.

Bakın size bir örnek,  seçimlere giderken her akşam haberlerde evlerde çok sayılarda seçmen kayıtları hatta ahırlara varıncaya kadar seçmen kayıtları görülmekte. Oysa bu mahalleye kim nereden ne zaman geldi bilmek durumundadır. Çünkü bu imkân onlara verilmiştir. Bu karışıklıklarda onlarında payı olduğu saklanılmaz gerçektir.

Bakın size yine en son acı bir örnek… Kayseri’de bir 3. Sınıf öğretmeni bir öğrencisine. “Neden beslenme çantan yok” diye sorar. Öğrencisi de “Evde hiçbir şey yok ki” cevabını verir. Öğretmen daha sonra bu öğrencisinin evine giderek virane tek gözlü bir evde ne mutfak nede banyo olduğunu görür.

Muhtar arkadaş, sen bu aileden haberdar olmalı gerek kendin gerek kurumlara ulaşarak bu insanlara yardımcı olmalıydın. Burada senin payın, sorumluluğun hem resmi hem de vicdani büyük biliyormusun?  Muhtarlık ikinci iş olarak çift maaş çift dikiş olsun diye yapılamaz. Bunun vebalinden kul hakkından hacca da gitseniz ne yaparsanız yapın kurtulamazsınız.

Burada mahalle sakinleri olarak bizde hem komşularımıza karşı hem de muhtarları seçerken de dikkatli seçim yapmak durumundayız.
ETİKET :  

Tümü