-- Reklam Alanı 9 --

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN MUHALEFETE VE KADINA BAKIŞI

07:27:58 | 2018-10-16
Nuri YASAR
Nuri YASAR      nuriyasar22@hotmail.com

Karşı fikirlere engin hoşfgörülüydü. Muhalif bir milletvekilini kendisine şikayet ettiklerinde “namus kriteri”ni izah ediyordu.

“ O mebusun muhalefetine katlanın, çünkü namuslu adamdır, diyelim ki onu bertaraf ettiniz, yerine hem muhalif hem namussuz biri geldi, o zaman ne yapacaksınız?” diye soruyordu. Mecşliste muhalefet olmasını özellikle teşvik ediyordu.

“Meclis’i oyun olsun diye mi kurduk? Bilakis fikir ve kanaatlerini açıkça söylesinler diye kurduk, elbette tenkit edecekler, tenkit de vazifedir, niçin sinirleniyorsunuz, yoksa kendinizden emin değil misiniz, icraatınızda müdafaa edemeyeceğiniz noktalar mı var? Diyordu.

&

 

 ATATÜRK VE TÜRK KADINI…

1923… İzmir İkiçeşmelik’te Ankara sineması vardı. Türkiye’ninilk sinemacısı Cemil Filmer işletiyordu. Mustafa Kemal, Latife ile birlikte geldi. Locaya oturdular. Salona baktı, hınca hınç doluydu, hepsi erkekti.

“Cemil neden hiç kadın yok?” diye sordu.

“Paşam kadınlara yalnız Salı günleri sinema gösteriyoruz” ceabını alınca, yaverine döndü, salonun yarısını boşaltın, bizi karşılamak için dışarıda biriken kadınları davet edin” dedi.

Kadınlar alkışlayarakve ağlayarak salonu doldurdu, koridorlar bile tıklım tıklım kadın oldu. Hep birlikte Şarlo idama mahkm filmini seyrettiler. Milattı. Kaın- erken bir arada, tarihimizde ilk kez işte böyle film izledi.

Bu devrim niteliğindeki hadisenin keyfinin uzatmak istiyordu. “Hayatımda  ghiç bu kadar gülgüğümü hatırlamıyorum, şşunu bir daha seyretsek olmaz mı?” dedi. Kahkahalarla tekrar seyrettiler.

(Y.Özdil, Mustafa Kmal, S.232)
ETİKET :  

Tümü