-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

Mustafa (Ve) Kemal

ATATÜRK’ÜN GENÇ KALEMLERİ

17:50:26 | 2019-06-14
-- Adversting 5 --

Kemal, Manisa’ya bağlı olan küçük ve şirin bir köyde yaşamaktadır. Durumları oldukça kötüdür. Babasını küçük yaşta kaybetmiştir. Annesi ile baş başa kalmıştı. Annesi Kemal’e bakabilmek için köyde başkalarının tarlalarına çalışmaya giderdi. Anne oğul zor zahmet geçiniyorlardı. Ama kemal çok üzgündü. Çünkü o da her çocuk gibi okumak istiyordu. Fakat okul masraflarını karşılayabilecek güçte değillerdi.

Kemal derslerinde çok başarılı ve sorumluluk sahibi bir çocuktu. Kemal’in öğretmeninin tayini çıkmıştı. Onun yerine Mustafa Bey gelmişti. Mustafa Bey de kısa zamanda Kemal’e bağlanmış nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlamıştı. Mustafa Bey Kemal’e yardım eder, onu okuması için teşvik ederdi. Ama Kemal paralarının olmadığını bu nedenle de okuyamayacağını öğretmenine söylemeye çekiniyordu. Hâlbuki öğretmeni ona her türlü yardıma hazırdı. Ama Kemal de çok gururlu bir çocuktu.

Öğretmeni Mustafa Bey bir gün Kemal’e şöyle der:

-Size yemeğe gelmek istiyorum, beni kabul eder misiniz?

-Tabi öğretmenim Allah ne verdiyse yeriz.

Mustafa Bey akşam yemeğe giderek Kemal’in annesi ile tanışmış. Annesine Kemal’in ne kadar çalışkan olduğunu dile getirmiş ve Kemal’i okutmak istediğini söylemişti. Annesi öğretmene minnet duymuş, duygulanmıştı. Ona doğru yönelerek “Allah sizden razı olsun” dedi. Mustafa Bey öğrencilere imkân sağlamanın, onlara yarımcı olmanın da görevleri arasında olduğunu belirtmiş ve bunu seve seve yapacağını dile getirmişti.

Ardından Mustafa Bey ellerini yıkamak için lavaboya gitti. Giderken gözüne çarpan şeyle duraksadı. Gördüğü resimdeki adama çok şey borçluydu. Bu adam Mustafa Bey’i küçükken fakirlikten kurtaran, okuması için maddi manevi destek olan adamdı. Öğretmen Mustafa heyecanla elindeki fotoğrafı Kemal’in annesine gösterdi.

-Bu kim? diye sordu merakla.

-Bu Kemal’in dedesi ne oldu?

Öğretmen Mustafa Bey bir zamanlar okuyamadığı için ona yardımcı olan kişi olduğunu söyledi. Allah onu bu köye onun torununu okutmak için göndermişti. Böylece öğretmen Mustafa borcunu ödeyecekti.

Göksu ÖZTÜRK 7/B

-- Adversting 6 --


ETİKET :  ATATÜRK’ÜN GENÇ KALEMLERİ

Tümü