-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

“Pancar hasadı, 20 Eylül’de başlıyor..!!”

Keşanlı şeker pancarı üreticisi Yusuf Uzdilli, yaptığı açıklamada; pancar hasadının 20 Eylül’de başlayacağını kaydetti.

11:55:31 | 2019-09-06
-- Adversting 5 --

“Pancarda hasat, 20 Eylül itibariyle başlayacak”

 

Keşan’da 2019 yılı pancar ekimlerinin mart ayında yapıldığını hatırlatarak, sözlerine başlayan Uzdilli, “Pancarda; bugüne kadar ilaçlama, gübreleme ve sulama işlemleri yapıldı. Artık, hasat dönemine geldik. Pancarda hasat, 20 Eylül itibariyle başlayacak. Ürününe iyi bakan üretici, emeğinin karşılığını alacaktır. Hem manevi hem de manevi anlamda iyi bir sezon geçireceklerdir.” dedi.

 

“Pancarın tonu, verilen primle

 

birlikte 315 TL seviyesine ulaşacak”

 

Pancarda, bu yıl açıklanan fiyat hakkında değerlendirmelerde bulunan Yusuf Uzdilli sözlerine şöyle devam etti: “Devlet, 16 polar pancarın kilogramını 30 kuruş olarak açıkladı. Buna ilave olarak, primde veriyor. Primle birlikte pancarın tonu 315 TL’ye denk geliyor. Fiyatlarında iyi seviyede olduğunu görmekteyiz. 16 polar oranını yakalayan üreticimiz 315 TL para kazanmış olacak. Pancar ekimleri biraz zahmetli olması nedeniyle, üreticiye ekimleri ağır geliyor. Dolayısıyla, ekimlerde azalma yaşandı. Ama pancar fiyatlarının iyi olması nedeniyle, gelecek yıl ekim alanlarını artıracaktır. Nişasta bazlı şekerde kota yüzde 5’ten, yüzde 2,5’a düşürüleceği ifade edildi. Bu kotanın düşürülmesi de, pancar ekimlerini arttıracaktır.”

 

“Keşan bölgesinde yaklaşık 300-500 dönüm ekim yapıldı”

 

“Bölgemizde, ne kadar pancar ekimi yapıldı?” şeklindeki soruya cevap veren Uzdilli sözlerini şöyle tamamladı: “Alpullu Şeker Fabrikası’nın alım yapacağı sahada, 15 bin-20 bin dönüm arasında ekiliş yapıldı. En fazla ekim Lüleburgaz ve Sarımsaklı bölgelerinde gerçekleştirildi. Keşan bölgesinde yaklaşık 300-500 dönüm ekim yapıldı. Bölge ortalaması 8-9 ton civarındadır. Bölgemizde alternatif bir üründür. İnşallah, hayırlı ve bereketli bir sezon geçiririz.”

Haber: Keşan Gündem Saros-Deniz ÇİL
ETİKET :  şeker pancarı

Tümü