-- Reklam Alanı 9 --

Sahipli Kedi Ve Köpeklere “Çip Zorunluluğu” İçin Son Tarih Yaklaşıyor

Kayıtsız tüm kedi, köpek sahiplerinin, ikamet ettikleri yerin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ya da yetki verilen serbest veteriner hekimlere kimliklendirme için 31 Aralık 2022 tarihinden önce başvurmaları gerekmektedir.

10:06:22 | 2022-12-07
-- Adversting 5 --

Kedi ve köpeklere çip zorunluluğu gelmesinin temel nedeni mikroçiplerin bir tür kalıcı kimlik sağlamaya yardımcı olmasıdır. Hayvanlara çip zorunluluğu kapsamında kullanılan mikroçipler, evcil hayvanlara tanımlanan kimlik bilgilerini saklarlar ancak aktif olarak bilgi gönderimi yapmazlar. Evcil hayvanlara takılan mikroçipler özel bir okuyucu tarafından okundukları takdirde sakladıkları kimlik bilgileri görülebilir, bu bilgiler sayesinde evcil hayvanın sahibinin kim olduğu kolay bir şekilde tespit edilebilir.

Bu uygulama kedi ve köpeklerin sağlık durumlarını kapsamlı bir şekilde kontrol etmeye yardımcı olsa da aynı zamanda kaybolan, çalınan ve sokağa bırakılan kedi ve köpeklerin bulunması durumunda sahiplerinin kolayca tespit edilmesini sağlayacaktır.

Mikroçip uygulaması İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri bünyesinde çalışan Veteriner Hekimler marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilmektedir.
ETİKET :  

Tümü