-- Reklam Alanı 9 --

ŞEKER HASTALIĞI OLANLARIN GÖZÜ AYDIN !

Uzunköprü Devlet Hastanesi Göz Bölümünde hizmete giren göz anjiyografi cihazı ile şeker hastalığına bağlı göz kanamaları erken teşhis edilebilecek.

11:47:44 | 2019-07-08
-- Adversting 5 --

Bununla birlikte, hastane idaresinin desteği ile hastaneye kazandırılan anjiyo ve lazer cihazı ile bu kanamaların etkin tedavisi de yapılabilecek.

Konu ile ilgili yetkililerce  verilen bilgilere göre şeker hastalığı olan kişilerin mutlaka göz muayenesi olması gerektiği ve herhangi bir hasar tespiti olanların da erkenden lazer tedavisi olması gerektiği vurgulanırken şeker hastalığına bağlı kanamaların, körlüğün önde gelen nedenleri arasında olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Peki, Şeker Hastalığı(Diyabet) göze nasıl zarar vermektedir?

Diyabet, insülin salınımı veya insülün etkisinin yetersizliği sonucu kan şekerinin artmasıyla kendini gösteren metabolik bir hastalıktır. Şeker hastalığına bağlı körlüğün en sık görülen nedeni diyabetik retinopatidir. Diyabetik retinopati, gözleri etkileyen bir diyabet komplikasyondur. Gözün arkasındaki ışığa duyarlı dokunun kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanır (retina). Diyabetik retinopatinin bir başka özelliği de retina yüzeyinde yeni kan damarlarının oluşmasına neden olabilmesidir. Bu yeni damarlar kolayca kanar. Tanı konulmadığı ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilir.

Eğer aşağıdakilerden bazılarını yaşarsanız hemen doktorunuza başvurun:

– Giderek kötüleşen görme
– Ani görme kaybı
– Görüş alanınızda yüzen şekiller (floaters)
– Bulanık veya düzensiz görme
– Göz ağrısı veya kızarıklık

Diyabetik retinopatiden korunmak veya ilerleyişini yavaşlatmak için, yaşam tarzınızdaki bazı unsurları değiştirmeniz gerekebilir. Kan şekeri değerinizi olabildiğince normale yakın tutmaya çalışarak kontrol altına alın.” (Haber Merkezi)
ETİKET :  

Tümü