-- Reklam Alanı 9 --

SELANİK’TEN ANKARA’YA UZANAN HIZLI ADIMLAR

19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti Lideri Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlattığı tarihten buyana 100 yıl geçti.

13:58:25 | 2019-05-17
-- Adversting 5 --

Her yıl 16 Mayıs tarihinde İpsala Gümrük kapısından başlatılarak Başkent Ankara Anıtkabir’de sonlanan  “Atatürk'ü Anma Ve Barış Koşusu” ismi ile organizasyonda Ulu Önden Mustafa Kemal Atatürk’ün Yunanistan’ın Selanik şehrinde doğduğu evin bahçesinden alınan toprağın atletlere teslim edilmesi sonrasında 747km’lik koşunun 32. si gerçekleşti.

 

Aynı zamanda organizasyonu paylaşan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğine de teslim edilen Samsun İlinde gerçekleşecek olan resmi törenlerde devlet erkanına teslim edilmek üzere emanet ediliyor.

 

16 Mayıs 2019 Perşembe günü Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe İpsala Kaymakamlığı ev sahipliği yaptı.

 

Saat:11.00’da İpsala Gümrük Kapısında İpsala Kurtuluş Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Mustafa Şahin Uysal’ın sunuculuğunu gerçekleştirdiği program, bando eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başladı

 

Daha sonra İpsala Anadolu Lisesi Öğrencilerinden Şahin Ergene’nin “ Çocukluğuma Ağıt” isimli şiiri okuması ve sonrasında İpsala Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibinin gösterileri ile devam etti.

 

“bizler Yunanistan’da yaşayan Türk Vatandaşlarıyız”

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarda ilk konuşmayı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Av. Necmettin Hüseyin Adaletoğlu gerçekleştirdi.

 

Adaletoğlu, konuşmasında “ bizler Yunanistan’da yaşayan Türk Vatandaşlarıyız. Bunun zorluklarını yıllardır yaşıyoruz ve her platformda yaşadığımız azınlık sorunlarını dile getiriyoruz.” Diye ifade ederek azınlık olarak yaşadıklarını anlattı. Son olarak   “Atatürk'ü Anma Ve Barış Koşusunun 32.’sinin gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Adaletoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşının başlatılmasının 100. yılını kutladı.

 

Daha sonra Masterler Atletizim Spor Kulübü Genel Sekreteri Dilek Kalmaz, Atletleri temsilen konuşmasını gerçekleştirdi.

 

“737km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz”

 

Kalmaz konuşmasında şunları kaydetti:

“32 yıldır büyük bir şevkle yaptığımız İpsala’dan Ankara’ya Atatürk’ü anma ve Barış Koşumuza bir kez daha başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bize biraz sonra teslim edilecek olan, Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprak kutsal bir emanet olarak ülkemizin; refahı, adaletli ve aydınlık geleceği, demokrasiden ödün vermeyecek yönetim şekli gençlerimizin gerçekleşmesini istediğimiz hayalleri ve hak ettikleri geleceklerinin sembolü olarak 19 Mayıs günü Anıtkabir’e ulaşacaktır. Bizler bu uğurda sporun ahlaklı ve sağlıklı yaşamın bizi buluşturduğu ortak payda olan koşu çerçevesinde elimizden geldiğince genliğimize örnek olmak ve onların ufkunu açmak için zaman, zaman zor şartlar altında olsa da her yıl olduğu gibi bugünde 737km ve yaklaşık 55 saat sürecek yolculuğumuza çıkıyoruz.

 

İstanbul Masterler Atletizm Spor Kulübü Sporcuları olarak bu değerli ve kutsal görevi yapmaktan büyük bir onur duyduğumuzu belirtir ve saygılarımızı sunarız” diye konuştu.

 

Kalmaz, konuşmasını tamamlamasının ardından Atletizm federasyonu temsilcisi Selahattin Yıldız’da duygu ve düşüncelerini ifade eden bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“20. Yüzyılın en önemli Askeri ve Siyasi dehalarından biri…”

 

Son olarak Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu Murat Ömeroğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Ömeroğlu, konuşmasında Atatürk’ün doğduğu evden alınan toprağın 20. Yüzyılın en önemli Askeri ve Siyasi dehalarından biri olan Mustafa Kemal’in ebedi istiratkahına yani Cumhuriyetimizin başkentine taşıyacak atletlere toprağın teslim töreninde olduklarını kaydederek şunları söyledi

 

“İçinde bulunduğumuz 2019 yılı Ulu önderin Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümü başka bir değişle Ulusumuzun bağımsızlık mücadelesinin ilk atıldığı tarihten bu yana tam bir hasır geride kalmıştır. Bu anlamlı yıldönümünde bu emaneti bizlerin teslim edecek olmamızdan büyük onur duyarız.” Dedi.

 

Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Daha sonra İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, koşu startını başlatmak üzere başlangıç alanına gelerek

 

“Bu güzel memleketi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları ve birlikte yürüttükleri mücadele sonucu bize armağan ettikler ve bu armağana bizler sahip çıkacağız “ dedi ve havaya bir el atış açarak 747 km. koşuyu başlattı.

 

Bu yıl 32. gerçekleştirilen “Atatürk'ü Anma Ve Barış Koşusu”  etkinliğine İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Türkiye'nin Gümülcine Konsolosu Murat Ömeroğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Av. Necmettin Hüseyin, Kamu Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 
ETİKET :  16 MAYIS TORAK BARIŞ KOŞUSU

Tümü