-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --SIFIR ATIK PROJESİ'NE DESTEK TAM DESTEK

Keşan, İpsala ve Enez’de bulunan, 21 köyün toplam 273.350 dekar zirai arazisinin sulanacağı Hamzadere Barajında su kanalları tehlike saçıyor.

16:25:13 | 2018-12-10
-- Adversting 5 --

Ölüm kanallarına benzetilen bu kanallarda herhangi bir aracın kayıp düşmesi halinde kurtulma şansının nerdeyse sıfır olduğu, bilgilendirici ve yön gösterici bir işaret, bir uyarı tabelası da bulunmuyor. Bu kanallara düşenin kurtulma şansı nerdeyse sıfır. Ancak tam dolu olduğunda kurtulma şansı var.

Enez Avcılar Kulübü Başkanı Yalçın Bitikli, Hamzadere Barajına ait su kanalları konusunda avcıları uyardı. Bitikli, su kanallarına yakın köyleri ziyaret ederek burada mağdur köylülerle bir araya geldi.

Enez Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Derneği olarak, uyarılarda bulunan Bitikli, “İster üyemiz olsun, ister üyemiz olmasın, Enez, Işıklı, Sütçüler vs, civarında, Keşan, Akhoca, Orhaniye, vs civarında, sulama kanalları olan bölgelerde, ava gidecek olan, tüm yurt avcılarımız, bilhassa karlı, sisli, buzlu, havalarda bu kanallara çok dikkat etmenizi öneriyoruz.” dedi.

Kanallar bölümünde avcılık yapanların tek başına avlanmamalarını tavsiye eden ve kanala inildikten sonra nasıl çıkılacağı konusunda da önerilerde bulunan Bitikli, şunları söyledi: “Herhangi bir av düşürüp almak istediğinizde, kayıp düşerseniz kanal boş olsa bile çıkmanız nerdeyse imkansız, arkadaşsız gitmeyin. Yanınızda üç dört metre ip bulundurun.”

Akhoca Köyünün eski avcılarından Üzeyir Meriç de bu kanallara acil önlem alınmasını ifade ederek, şöyle konuştu: “Bu ölüm kanallarına mutlaka acilen önlem alınmalı. Geçtiğimiz yıllarda, bu kanallara, 50/60 yaban domuzu düşmüş ve avcılar çoğunu vurmuş, domuzlar bu kanallardan saatlerce çıkmaya uğraştığından zavallı hayvanların tırnakları bitmiş. Bir arkadaşımız da yaz günü iddia üzerine kanala ben çıkarım deyip suya atlamış ancak ne kadar uğraşsa da, çıkamamış ve iddiayı kaybetmiş.”

Bölgede hayvancılık yapan Ali Dinç de başında geçen olayı şöyle anlattı: “Geçen yıl su almak isterken ayağı kayıp düşmüş, mutlak bir ölümden tesadüfen bir yere tutunarak kurtulmuş.

Buralara tel örgüler yapılana kadar, ip, basamak, oluk, demir merdiven, vs mutlaka bir önlem alınmalı.” (Yalçın BİTİKLİ-Bülent SAYLAM -Medya Keşan Gazetesi)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü