-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

SİGARAYA 3 TL ZAM GELDİ

Türkiye’de sigara lojistiğini sağlayan 2 büyük şirket British American Tobacco Türkiye ve Philip Morris SA tarafından sigara fiyatlarına 3 ve 4 Ağustos tarihleri itibariyle geçerli olmak üzere peş peşe zam yapıldı.

11:57:45 | 2019-08-05
-- Adversting 5 --

Geçtiğimiz günlerde British American Tobacco Türkiye 3 Ağustos 2019 tarihi itibariyle geçerli 3 TL’lik zammı açıklamış;  Buna göre 13 TL olan bir sigara 16 TL, 12 TL olan sigara 15 TL oldu. Şirkete ait listedeki en yüksek fiyat 18 TL olarak yer alıyor.

British American Tobacco Türkiye’ nin yapmış olduğu zammın ardından Philip Morris SA şirketi de 4 Ağustos 2019 tarihi itibariyle geçerli zammı açıklayarak sigara tüketicilerini üzdü. Yine bu şirkete ait güncel fiyat listesinde en düşük fiyat 14,50 en yüksek fiyat ise 18,50 olarak göze çarpıyor.

Peş peşe yapılan zamlardan sonra bazı vatandaşlarımız alternatif yollar aramaya; bazı vatandaşlarımız ise sigarayı bırakmayı ciddi ciddi düşünmeye başladı.

Ülkemizde çok büyük tüketici kitlesine sahip olan sigaranın zararlarına da kısaca değinmek istiyoruz;

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir.

Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir.

Yol açtığı sağlık sorunları

Kalp ve damar hastalıkları

Bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH

Damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç

Midede gastrit, ülser ve mide kanseri

Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri

Ağız kokusu ve dişlerde sararma

Gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar (Haber: Cemile LİMAN)

-- Adversting 6 --


ETİKET :  sigara zam fiyat paket sigara zararları

Tümü