-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

Trakya’nın çığlığı bu kez Enez’den duyuldu!

Enez, Saros ve Trakyada Çevre Sorunları; Halk Sağlığına Etkileri konulu bilgilendirme toplantısına ilgi yoğun oldu!

13:31:31 | 2019-09-11
-- Adversting 5 --

Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin Enez Belediyesi’nin destekleriyle düzenlediği ve Edirne Tabip Odası Başkanı Doktor Mehmet Akbal ile Trakya Çevre Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Enez, Saros ve Trakya’da Çevre Sorunları ve Halk Sağlığına Etkileri” konulu etkinlik 8 Eylül Pazar Günü Enez Sahilde Star Cafe’de yapıldı.

Katılımın oldukça geniş olduğu, okulların açılışından bir gün önceye denk gelmesine rağmen, geniş kesimlerin ilgisini çektiği gözlemlenen etkinlikte, katılımcıların sorularıyla artan çevre sorunlarının çözümünde ve çevre kirliliğine yönelik mücadelelerde aktif çabalarının ortaya kondu.

Avukat Bülent Kaçar, Trakya’da yapılması öngörülen nükleer santral ve FSRU limanının çevreye ve Saros’a dolayısıyla Enez’e olası olumsuz etkilerini anlatırken. Ergene Havzası’nda yeraltı sularıyla atıkların birbirine karışabileceği söz konusu olunca hiçbir yerin bundan etkilenmemesinin söz konusu olamayacağını dile getirdi.

Trakya’da bir çevre bilincinin oluşması gerektiğini ve her birimin, her kesimin çevreye zarar veren her şeyle mücadele etmesi ve sessiz kalmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Edirne Tabip Odası Başkanı Doktor Mehmet Akbal’ın konuşmasında ise, Trakya’da kanser sıklığının Türkiye’de ilk üç arasında görüldüğünü ve Çorlu’da her beş kişiden birinin kanserli olduğunun tespit edildiğini söyledi. Ergene nehrinde görülen ağır metallerin çeşitlerini ve sebep oldukları hastalıkları sıralayan Akbal, Trakya’da yaşanan kanser vakalarının öncelikli sebeplerinin bunlar olduğunu söyledi.

Katılımcıların soruları arasında yine ilk sırayı Ergene nehrinin kirliliği ve bundan en çok Enez’in etkilendiği ile FSRU limanının Saros’a vereceği zararlar olarak öne çıktı.

Etkinliğe Enez İl Genel Meclisi Üyesi Tuncay Taşkın da Edirne İl Genel Meclisi’nde görüşülen konularla ilgili bilgi verdi görüşlerini aktardı.

Enez Doğa-Der Başkanı Ulaş Demiray’ın, Doğa-Der ile Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği’nin ortak etkinliklerde bulunabileceklerini hatırlatması üzerine, Dr. Mehmet Akbal bir Kent Konseyi oluşumuna katkı verilebileceğini söyledi.  Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı İsmet Esengin, Kent Konseyi konusunu Belediye Başkanı ile görüştüğünü en kısa zamanda ele alınacağını söylediğini sözlerine ekledi.

Ayrıca böylesine önemli bir konuda, davetli olmalarına rağmen, hiçbir Enez belediye meclis üyesinin katılım göstermemesi katılımcılar tarafından eleştiri konusu oldu.
ETİKET :  enez kartopu

Tümü