-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --TÜRK MİLLETİNİN GURURU, ŞANLI İSTİKLAL MARŞIMIZIN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

2018–2019 eğitim öğretim yılı 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 98. yıl dönümü ve İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma programını düzenlendi.

17:49:55 | 2019-03-13
-- Adversting 5 --

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programını bu yıl 12 Mart 2019 Salı günü İpsala Anadolu Lisesi Mehmet Yavaş Konferans Salonunda İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından gerçekleştirildi.  

Saat 10.00’da Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan program, İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hamza Çekiç’in Kur’an-ı Kerim Tilaveti okuması ile devam etti.

 

Daha sonra protokol üyelerinden İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar ve  İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Burak Cemal Kayalı selamlama ve açılış konuşmalarını gerçekleştirirken günün anlam ve önemini belirten konuşma İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih öğretmeni Bilge Çağrı Günay tarafından yapıldı.

 

Günay, günün anlam ve önenmini belirten konuşmasında sözlerine şunları kaydetti:

 

“Meclis kurulduktan sonra da her bağımsız milletin olduğu gibi bizim de birlik beraberliğimizi sağlayacak, ordumuza güç verecek ve vatanımızı kurtarmak için çektiğimiz acıları ve gösterdiğimiz kahramanlıkları hatırlatacak bir marşımız olması fikri ortaya çıktı. Bunun için büyük para ödülü olan bir yarışma düzenlendi.

 

Yarışma sonucunda o günleri bizzat yaşayan ve yaşananları en güzel şekilde anlatan Mehmet Akif Ersoy’un şiiri birinci olmuştu. Mehmet Akif bu marşı milletimize armağan ederek para ödülünü de kabul etmemiştir. İşte Mehmet Akif’in bu şiiri 12 Mart 1921 tarihinde de resmen İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir.

           

 O günden beri içimizdeki vatan sevgisinin sönmemesi için İstiklâl Marşımızı okur, o günleri hatırlarız. Bizlere düşende atalarımızın bin bir zorlukla kazandığı istiklâlimize sahip çıkmak ve başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anmaktır.

          

  Sözlerimi Mehmet Akif’in şu cümlesiyle bitirmek istiyorum: “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!”

 

 

 

Konuşmaların ardından program İstiklal Marşı konulu video oratoryo gösterimi,Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşının Kabulü konulu belgesel gösterimi ile devam etti.

 

Video gösterimleri sonrasında İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Gamze Savgı tarafından Mehmet Akif Ersoy’un “Uyan!” isimli şiiri seslendirdi.

 

İstiklal Marşını ezbere ve güzel okuma yarışmasında ilçe birincisi olan Sultanköy İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Ezgi Engin sahneye çıkarak İstiklal Marşının on kıtasını okuyarak salonda bulunanlardan büyük alkış aldı.

 

“Safahat’tan Bir Şiir Okuma” yarışmasında ilçe birincisi olan İpsala Anadolu Lisesi öğrencisi Behiye Melek AKÇİN, ise Mehmet Akif’in “Bebek yâhud Hakk-ı Karâr ” adlı şiirini seslendirirken yaptığı vurgularla duyguyu dinleyicilere geçirerek salonda bulunanları büyüledi.

 

İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşının Kabulünün 98. yıl dönümü ve İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma programı ödül töreni öncesinde İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo gösterimi ile son buldu.

 

 

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile ilçe de düzenlenen yarışmalarda derece giren öğrencilere ödüllerini İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, İpsala Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Çağlar Şimşek ve İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman verdi.

 

 

12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeni ile ilçe de düzenlenen yarışmalarda derece giren öğrenciler şöyle belirlendi;

 

 

1.olan öğrenciler:

 

İlkokullar Arası;

   Ezgi ENGİN                               3/A sınıfı                Sultanköy İlkokulu

Ortaokullar arası;

   İlke KARACA                          5/B sınıfı               Yeni Karpuzlu Mustafa Gergin Ortaokulu

 

 

 

2.olan öğrenciler:

 

İlkokullar Arası;

   DURU SEZER

Ortaokullar arası;

   İlke KARACA                          5/B sınıfı               Yeni Karpuzlu Mustafa Gergin Ortaokulu

 

 

Liseler arasıSafahat’tan Bir Eser Okuma Yarışmasında dereceye girenler;

Behiye Melek AKÇİN   11/A sınıfı              İpsala Anadolu Lisesi

      Gizem GÜLMEZ                           7/A sınıfı                               İpsala Kurtuluş Ortaokulu

Ülküm Gülce GÖRGÜLÜ            5/A sınıfı                               İpsala Atatürk Ortaokulu

Melike SÖNMEZ                          9/A sınıfı                               Şehit Er Mustafa Aydın MTAL

Gamze SAVGI                              11/A sınıfı              İpsala Anadolu İmam Hatip Lisesi

Yusuf Sami KAYMAZ                 4/A sınıfı                Atatürk İlkokulu

 

 

 

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  İpsala haber

Tümü