-- Reklam Alanı 9 --

İpsala Ziraat Odası’ndan Çiftçiler Günü Mesajı: “Fedakar üretici el üstünde tutulmalıdır”

TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan ile Meclis Başkanı İsmet Görgülü, yönetim kurulu ve meclisi adına “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” nedeniyle açıklamalarda bulundu.

12:05:46 | 2020-05-13
-- Adversting 5 --

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla İpsala Ziraat Odası Yönetim Kurulu ve Meclisi adına kutlama mesajında bulunan Darcan ve Görgülü, şunları kaydetti: “Bilindiği gibi tarım sektörü; ülkelerin gıda güvenliği, kırsal kalkınma, istihdam, milli gelire katkı, ihracat ve çevre koruma gibi çok fonksiyonlu özelliği ile dünyanın her ülkesinde stratejik bir öneme sahiptir. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu‘nun kuruluş günü olan 14 Mayıs yalnız bizde değil, kuruluşa üye bütün ülkelerde "Dünya Çiftçiler Günü" olarak kutlanmaktadır. Bu yıl salgın hastalık nedeni ile büyük etkinlikler yapılamamaktadır. Dünyamızın ve ülkemizin vahim hastalık corona virüs ile uğraştığı bu günler bize bir kez daha, bu çamurlu ve nasırlı ellerin bu fedakar çiftçilerin değerini ve  önemini hatırlatmıştır. İnsanlar sokağa bile çıkamazken bu fedakar üreticiler canı pahasına üretime devam etmekte ve bu aziz milleti doyurmaktadır. Bu sıkıntılı süreçte ortaya çıkan bir diğer tablo milli üretimin ne kadar önemli olduğudur. Özellikle gıdada dışarıya bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmanın en önemli milli güvenlik meselesi olduğu anlaşılmıştır. Bu hastalık sürecinde ülkeler sınırlarını kapatmış, gıda satışını kısıtlamış ve kendi vatandaşını besleme derdine düşmüştür.”                  

“Paranız olsa dahi gıda alamıyorsunuz”

Açıklama şöyle devam etti: “Paranız olsa dahi gıda alamıyorsunuz. Bu yüzden de bu fedakar üretici el üstünde tutulmalı ve üretimde kalması sağlanmalıdır. Bunun yolu da; yağmur çamur demeden, yılmadan çalışan insanların emeğinin karşılığını almasından geçer. Milli ve yerli üretimi arttırmak ve üreticiyi bu fedakâr üretimde tutmak için, acilen; Üreticimizin ana kalemleri olan mazot, gübre, ilaç, yem, su ve elektrik vb. girdilerin gözden geçirilmesi ve makul şekilde desteklenmesi gerekmektedir. Üretici ile tüketici arasındaki fiyat uçurumunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Üreticinin ürününü kazanç elde edeceği ve üretimini sürdürebileceği fiyattan satması gerekmektedir. Fiyat dengesini sağlamak için, ithalat silahı yerine üreticinin desteklenmesi sağlanmalı ve aracılar ile spekilatörlerin önüne geçilmelidir. Bir çok üründe bu yıl buğdayda olduğu gibi fiyatlar erken açıklanarak üretici mağdur edilmemelidir. Bu vesile ile; ülke ekonomisi kalkınmasında büyük emekleri olan başta ziraat odalarımız olmak üzere bütün çiftçi örgütlerinin ve tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyor, ürünlerinin bol ve bereketli olmasını diliyoruz. Ayrıca ramazan ayımızın mübarek olmasını diliyoruz. Bu vahim hastalığın ülkemiz ve dünyamızdan bu mübarek günlerin hürmetine Yüce Allah tarafından yok edilmesini temenni ediyoruz. Tüm vatandaşlarımız evlerinde kalsınlar. Merak etmesinler, biz üretmeye ve onları beslemeye devam edeceğiz.”

(Abdullah Çalışkan)
ETİKET :  

Tümü