-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

VALİ CANALP, “ HAMZADERE BU BÖLGENİN ATATÜRK BARAJIDIR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp,6 Şubat 2019 Çarşamba günü gerçekleştirdiği köy gezileri ve İpsala programı öncesinde İpsala’nın Koyuntepe köyünde bulunan Hamzadere Sulama Birliğini ziyaret etti.

16:31:54 | 2019-02-08
-- Adversting 5 --

Vali, Koyuntepeli vatandaşlar ile görüştü

Birlik ziyareti öncesinde kahvede vatandaşlarla buluşan Vali Canalp, burada Koyuntepe Muhtarı Ömer Kayan ve vatandaşların sorunlarını dileyerek talepleriyle ilgili notlar aldı.

Vali Canalp’e İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar ve protokol üyeleri eşlik etti. Burada Vali Canalp,Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Enver Ongun, Birlik Müdürü Abdullah Aşır ve Birlik personeli tarafından karşılandı.

Vali Canalp’ten Hamzadere ile ilgili övgü dolu sözler

Edirne Valisi Ekrem Canalp, öncelikle Hamzadere barajının krokisinin yer aldığı haritayı inceledi. Canalp, Hamzaderenin haritadaki görselinin bir sanat harikasına benzediğini söyleyerek övgü dolu şu sözleri sıraladı;

“ Hamzadere bu bölgenin hem can damarı, hem gelir kapısı, insanı hayata ve yaşama bağlıyor. Hamzadere bu bölgenin Atatürk Barajı’dır. Allah nazarlardan saklasın.”

 Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Enver Ongun, ile Birlik Müdürü Abdullah AşıriseEdirne Valisi Ekrem Canalp’e Hamzadere ve son surumu hakkında bilgiler sundu.

Aşır: "Türkiye'de birinciyiz "

Hamzadere Sulama Birliği Müdürü Abdullah Aşır, Türkiye Cumhuriyetinin Avrupa'daki tek birliği olduğunu vurguladığı sözlerinde “ DSİ Genel Müdürlüğü'nün yaptığı denetimlerde Hamzadere Sulama Birliğinin 384 bin Birlik içerisinde birinci olduğunu söyledi.

Ongun: Şuanda 155 milyon metreküp suyumuz mevcut "

Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Enver Ongun, ise  5 bin çiftçiye, dolayısıyla yaklaşık 50 bin kişiye hizmet verdiklerini belirterek sözlerine şunları kaydetti:

            “ Suyumuzu, çiftçilerimize zamanında ve planlı bir şekilde veriyoruz. Bu yıl iyi bir verim elde edildi. Yeni sahalarımız açılacak. Su kaynağımızı Meriç Nehri'nden karşılıyoruz. Birliğimizde 26 çalışanımız var. Çalışanlarımız ile gece gündüz demeden hizmet veriyoruz. Şuanda 155 milyon metreküp suyumuz mevcut. Bunu 180 milyona çıkartacağız. Yönetim olarak da iyi çalışıyoruz. Böylece çiftçimiz, hizmeti görünce bize güveniyor."

Özden: “2019 yılı içerisinde bölgenin yüzde 70'ine su verilebilecek.”

DSİ Genel Müdürlüğü 11. Bölge Müdürü Nesip Özden’de konuyla ilgili şu bilgileri aktardı;

            “Barajımız  % 70 seviyesinde 2019 yılı içerisinde bölgenin yüzde 70'ine su verilebilecek. 160 bin dönüm haricinde, şuanda 105 bin dönüm daha sulamaya açıyoruz. Bunlar da Mayıs ayından sonra devreye alınacak. Hamzadere Barajı'ndan faydalanabilecek bölgeler arasında; Yeni Karpuzlu Beldesi, Koyuntepe, Sütçüler, Kızkapan, Karahisar, Akhoca, Şehitler köyleri gibi birçok köyümüz yer alıyor."   

 

Canalp,Dsi’nin yüz akı olan bir proje”

Edirne valisi Canalp, Hamzadere ile ilgili son olarak sözlerini şöyle tamamladı;

            “Dsi’nin yüz akı olan bir proje. Elektriğin en ucuz olduğu saatlerde çalıştırılan pompalar ile Hamzadere Barajımızı dolduruyoruz. Barajın yanında durduğunuzda, sudaki dalgaları gördüğünüzde, insan büyük bir huzur duyuyor. Bu baraj gerçekten bölgenin can damarı… Barajdan çıkan sular, bölgeyi hem yeşillendiriyor, hem de ekonomiye can veriyor. Hamzadere Barajı'nın, ilçe sınırlarının ötesine taşan bölgesel bir anlamı da var. Hamzadere Bölgesi'nin ekonomisiyle ilgili çok değişik çalışmalar yapılmış. Sulama Birliği de iyi yönetildiği zaman iyi tahsilâtlar yapıldığı zaman iyi sonuçlar veriyor." dedi.

 

 

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  

Tümü