-- Reklam Alanı 9 --

-- Reklam Alanı 10 --

VALİLİK FELAKETİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI…

Edirne Valiliği geçtiğimiz hafta Edirne ve çevre köylerinde yaşanan felaketle ilgili rakamsal verileri açıklayarak selin bilançosunu kamuoyu ile paylaştı.

17:15:20 | 2018-12-03
-- Adversting 5 --

27 Kasım 2018 günü akşam 18.00 saatlerinde başlayan ve 28.11.2018 günü sabah 08.10’a kadar devam eden yoğun yağış neticesinde İl Merkezine bağlı, Köşen, Karakasım, Tayakadın, Orhaniye, İskender, Sazlıdere, Süloğlu ilçesine bağlı Büyük Gerdelli ile Havsa ilçesine bağlı Oğulpaşa ve Abalar, köylerinde derelerin taşması sonucusu baskınları yaşandığı kaydedilerek gerçekleştirilen açıklamada 24 saatte metrekareye 128.5 kg yağışın düştüğünün altı çizilerek şu ifadelere yer verildi;

“Bahse konu bölgelerden gelen ihbarlar üzerine Afet Acil Durum Yönetim Merkezi (AADYM) faaliyete sokulmuş ve AFAD ekiplerimiz olay yerlerine acil olarak intikal etmiştir. İlk olarak yerel imkânlarla müdahaleye başlanırken bölgenin geniş bir alan olması nedeniyle AFAD Başkanlığından takviye ekip talep edilmiştir.

         AFAD Başkanlığına yapılan takviye ekip talebi üzerine; Tekirdağ’dan 5 personel, 1 araç, Kırklareli’nden 6 personel, 2 araç, 1 bot, Sakarya’dan 6 personel, 2 araç, 1 bot ve İstanbul’dan 5 personel, 1 araç,1 bot ile çalışmalara katılmıştır.

         AFAD ekiplerine yapılan takviyenin yanı sıra ilimizde bulunan kurumlarla koordineli olarak UMKE, Edirne Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, DSİ 11. Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine ait 846 personel ve 140 araç ile arama ve kurtarma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

         Yapılan çalışmalar neticesinde toplam 140 araç ve iş makinası ile olaylara müdahale edilerek 143 vatandaşımız kurtarılmış, Havsa ilçemize bağlı Oğulpaşa köyünde bir vatandaşımız (Veysel Evren-78 yaşında) hayatını kaybetmiştir.  Yaşanan taşkınlarda 5 devlet, 6 özel olmak üzere 11 okulda eğitime ara verilmiş 1 özel hastanedeki hastalar önlem amaçlı olarak uygun hastanelere sevk edilmiştir. İl merkezimizde 97 binanın bodrum katlarında su boşaltma işlemi yapılmıştır. Ulaşıma kapalı köy yolu bulunmamaktadır.

Ayrıca ekiplerimiz insani kurtarma çalışmalarının yanında küçük ve büyükbaş hayvanlar ile sahipsiz sokak hayvanlarına da müdahalede bulunarak güvenli alanlara taşımıştır.

Hasar ve zarar tespit çalışmaları

         Sel suların çekilmesi ile birlikte Defterdarlık, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıekipleri tarafındanivedi bir şekilde hasar tespit ve zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmalar neticesinde 23 büyükbaş, 268 küçükbaş, 200 arı kovanı ve 169 kanatlı olmak üzere toplam 660 hayvan zayiatı tespit edilmiştir. Ayrıca 79 konutun taşkından etkilendiği bunlardan 4 konutun yıkıldığı 9 tanesinin ise ağır hasarlı olduğu belirlenmiştir.

         2 bin 800 hektar ekili alanın (buğday, arpa, yulaf, kanola) selden etkilendiği ön tespiti yapılmış olup, kesin tespitler suların tam olarak çekilmesi sonrasında yapılabilecektir.

Ayrıca depolarda tutulan ve açık alanda depolanmış olan buğday, saman, mısır(dane), mısır slajı, arpa, yem, yonca, ot, gübre ve küspelerin gördüğü zararın da tespiti yapılmıştır.

İyileştirme faaliyetleri

         Bu kapsamda bugün itibariyle yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından kurulan ekipler marifetiyle selden etkilenen konutların temizlenmesine, ihtiyaç duyulan ev eşyalarının teminine ve köy genelinde çevre temizliğine başlanmıştır. İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince içme sularının düzenli olarak numune alınmak suretiyle kontrolü ve gereken yerlerde dezenfekte işlemleri yapılmaktadır.

Taşkınlardan zarar gören vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçları valiliğimiz koordinesinde Kızılay, AFAD, SYDV ve diğer yardım kuruluşları tarafından karşılanmakta olup, yürütülen çalışmalar tüm vatandaşlarımız sıkıntılarının tamamı çözülene kadar kesintisiz devam edecektir..” (Haber Merkezi)

 

-- Adversting 6 --


ETİKET :  Gündem

Tümü