-- Reklam Alanı 9 --

VATANDAŞ ÇÖZÜM BEKLİYOR KÜFÜR VE HAKARET DEĞİL

10:27:08 | 2020-08-31
-- Adversting 5 --

2019’un gözde cümlesiydi ‘’Mart’ın sonu bahar!’’. 31 Mart yerel seçimlerinin sonrasında İpsala’ya bahar geleceği söylendi herkese. Baharın manası kardeşlikti, beraber yönetmekti, dinleyip, anlayıp dertlere ortak olmak, dert çözmekti, hoşgörüydü söylemlerde.

Gelinen noktada seçimler biteli 17 ay geçti 18. aya girdik. 2 yaz geçirdik ama bırakın baharı kara kışlara girmiş durumdayız. İlçemizde aleni o kadar sorun var ki bunların en önemlilerinden biri de sokak köpekleri. İnsanlara, araçlara saldırmaları bir dert, gece gürültü yapmaları ayrı bir dert, bit-pire hastalık saçmaları bir dert, hayvanların vicdanları sızlatan bir şekilde aç-sefil korunaksız kalmaları apayrı bir dert.

Geçtiğimiz Cumartesi yine bir anneye ve çocuğuna saldırıyla karşılaştık. Halkımız artık çocuğunu sokağa salamaz, yürüyerek bir yere gidemez hale gelmekteler. Ve bu durumdan hayvanseverlerde rahatsız. Çünkü bu durum ne hayvanlar ne de insanlar için uygun bir ortam.

BELEDİYE YÖNETİMİ SINIFTA KALDI

Daha önce defakez belediye meclisinde sözlü ve yazılı bir şekilde konuyu gündeme getirmemize rağmen aradan geçen uzun zaman içinde herhangi bir çalışma yapılmamış, İpsala sokakları adeta kendi kaderine terkedilmiş durumdadır.

Belediyenin bu konuda sınıfta kaldığı yetmezmiş gibi bir de sosyal medyada bu duruma isyan edenlere yapılan bir muamelenin ortaya çıkmasıyla hepimiz şaşkına döndük. Derdini duyurmaya çalışan vatandaşlara küfür ve hakarete varan söylemlerle sen O’cusun sen Bu’cusun neden bizi hedefe oturtuyorsun diye hesap sormaya kimseye yetkisi yoktur. Aday olup üstlenilen sorumluluklardan ise bu şekilde cebir ve hakaretle veya herhangi başka bir şekilde kurtulmanın imkanı da yoktur. Vatandaşlar bu konuda sonuna kadar haklıdır, sokak hayvanları konusunda birinci derece sorumlu İpsala Belediyesi’dir. Dolayısıyla bu işte başarısız olunduysa ve insanların sağlığı risk altındaysa tepkisini belediyeye yöneltmek en doğal haklarıdır. Bunun için T.C. Cumhurbaşkanlığı makamına Avrupa Birliği Parlementosu veya Amerikan Başkanı dahil herkese topu atmak gerçek sorumluyu değiştirmemektedir.

Kaldı ki İpsala Belediyesi’nde yakın zamanda Veteriner bir kardeşimiz işe alınmış, birşeyler yapmak için mücadele veriyor ancak ödenek çıkarılmadığından elinin kolunun bağlandığını da biliyoruz. Yani un var şeker var ama herkes helva yapmaktan kaçıyor.

BAHANELER YARATARAK SORUMLULUKTAN KAÇILMAZ

Sıkça duyduğumuz ve arkasına saklanılmaya çalışılan bir cümle var; belediyenin çok borcu var, bütçemiz yok, maaşları ödemeye paramız yok. Emin olun bu cümleyi bu konuyla da ilgili tekrar duyacağız.

O olmayan bütçeden istenildiği zaman nereye ne şekilde harcamalar yapıldığını bizler gayet iyi biliyoruz.

Ayrıca belki başlarda vatandaşlarımız bu savunma taktiğine çok fazla ses çıkarmadılar ancak Belediye Yönetiminin bilmesinde fayda var; artık bu konu inandırıcılığını yitirmiş durumda. Keza büyük denilen bu borç 1 Nisan 2019 sabahı karşımıza çıkmadı. Hele ki şuanki Belediye Başkanımız Abdullah Naci Ünsal geçen dönemde Belediye Meclis Üyesi olarak ve Bütçe Komisyonlarında yer almış biri olarak bu rakamların zaten bilincindeydi. Ve kendisi günün sonunda bu büyük denilen borçta dahil olmak üzere ilçeyi yönetmeye aday oldu. Hiç kimse Sn. Ünsal’ı zorla o makama oturtmadı. Dolayısı ile İpsala halkı artık bahanelerin arkasına sığınılmasından rahatsızdır. İcraat görmek istemektedir.

Şunun bilinmesinde fayda vardır; ne Hüseyin arkadaşımız ne de başka bir vatandaşımız bu ilçede sahipsiz değildir, sahipsizde kalmayacaktır. Haklının, mağdurun, adaletin yanında olmak bizi biz yapan en önemli özelliğimizdir.

Kimsenin ekmeğiyle rızkıyla işimiz yok ancak artık Belediye Yönetiminin hem belediyenin kurumsallığına hem de belediye yönetimine yaptıklarıyla zarar getirenlere gereken müdahaleyi yapmasına ve sokak köpekleri gibi öncelikleri iyi tayin ederek bir an önce bir eylem planını yürürlüğe sokmasına bu ilçenin ihtiyacı vardır.

 

Ogün KURT – AK PARTİ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ
ETİKET :  

Tümü