-- Reklam Alanı 9 --

YANLIŞ İŞİTME CİHAZI SAĞIR EDEBİLİYOR

Liv Hospital Ankara Uzman Odyoloğu Nur Baykal “Uzmana danışmadan ve odyolojik testler yapılmadan kullanılan cihazlar sağırlığa neden olabiliyor. Cihazlar kişiye özel belirlenmelidir” diyor.

11:57:56 | 2019-11-01
-- Adversting 5 --

Kişiye özel tedavi yöntemi

İşitme kaybı çok büyük bur sorundur ve artık tedavi edilebilir. Kulak burun boğaz muayenesi sonrası ilaç ya da ameliyat ile tedavi edilemeyen bir işitme kaybı olduğunda odyoloji devreye girer. Modern teknoloji ile üretilen cihazlar artık işitme kaybına son veriyor. Tedavide kişiye özel bir yaklaşım belirleniyor. Kişiye özel tedavi yöntemleri sayesinde hastaya çeşitli odyolojik testler uygulanıyor. Bu testlerin sonucuna göre hangi cihazın uygulanacağına karar veriliyor. Günümüz modern teknolojisi sayesinde hiçbir şekilde dışarıdan gözükmeyen, estetiği etkilemeyen, aynı zamanda kulağa ekstra gürültü vermeyip rahatsız edici sesleri de ortadan kaldıran cihazlar mevcut. Ancak uzman kontrolü dışında cihaz kullanımı sağırlığa kadar götürebiliyor. Mutlaka uzmanların önerdiği model ve markaların kullanılması gerekiyor. Tavsiye edilen cihaz her zaman en uygun cihaz olmayabilir. Bu cihazın uygun olup olmadığı konusunda odyoloğunuz sizi doğru yönlendirecektir. Çeşitli nedenlerden dolayı rastgele alınan cihazlar uygun adaptasyonları yapılmadığından mevcut işitmeye de zarar vermekte işitme kaybının ilerlemesine konuşmanın anlaşılabilirliğinin bozulmasına veya çınlamaya kadar olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Tavsiye üzerine cihaz almayın

Tavsiye üzerine alınan cihazlar çok kaliteli ve düzgün olsa bile uygun adaptasyonları yapılmadan hastalar tarafından tatminsizlikle karşılanmakta ve kısa bir süre sonra kullanılmayıp bir kenara atılmaktadır. Bu tür durumlar bireyin sosyal açıdan iletişiminin kopmasına iç dünyasına çekilmesine hatta depresyona kadar yol açmaktadır. Cihaz ile günlük yaşantısındaki kaliteli ortamın sağlanma inancının çürümesine neden olmaktadır. Cihaz alındıktan sonra kullanım konusundaki gerekli bilgilendirmeyi, bilgisayarlı ayarların kontrolünü, cihazın kulağa yerleşmesi konusundaki ayrıntılar odyolog tarafından yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar cihaz verinin düşmesine ve yeni sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
ETİKET :  sağlık işitme cihazı

Tümü