-- Reklam Alanı 9 --

Yavru balıklar, doğal yaşam alanlarına bırakıldı

Çeltik sulama kanallarında mahsur kalan yavru balıklar, toplanarak doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

10:28:16 | 2020-10-05
-- Adversting 5 --

İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör Başkanlığında gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesinden Doç.Dr. Özcan Gaygusuz’ un önerileriyle çeltik tarlalarını sulayan kanallarda kalan canlı balıkların toplanarak Meriç Nehri, gölet, baraj veya diğer doğal alanlarına bırakılması doğal servetin boşa gitmesinin önlenmesi, toplanacak olan balıklardan özellikle ekonomik değeri olan sazan balığı, yayın balığı, turna balığı, sudak balığı, tatlısu levreği balığı ve diğer ekonomik balıkların kamu veya özel sektöre ait akuakültür işletmelerinde bakıma alınması da ülke ve yöre ekonomisine katkı sağlaması kararları alındı.

Gerçekleştirilen toplantı neticesinde İpsala İlçe Tarım Müdürlüğü ve İpsala Belediye personellerinin ortak çalışmalarıyla ilçemizin sulama menfezlerinde suların çekilmesiyle sıkışan yavru balıklar ekiplerin çalışmaları neticesinde sıkıştıkları yerden kurtarılıp ve doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesinden Doç.Dr. Özcan Gaygusuz’ un önerileriyle gerçekleştirilen planlama ve çalışmalara İpsala Kaymakamı Ekrem Güngör, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, İlçe Tarım Müdürü Olcay Karbuz, İpsala Merkez Mahalle Muhtarı Aydın Ediz, İpsala Belediye Personeli Damla Kaçmaz, İpsala DSİ Personeli Hüseyin Ayaz ve İpsala İlçe Tarım Personeli Mehmet Başaran katıldı.

(Tuğçe Güngör)
ETİKET :  

Tümü