-- Reklam Alanı 9 --

‘Yeniden göreve talibiz’

Türkiye'nin yüzde 17 ile en büyük yemeklik ayçiçeği yağını üreten Trakya Birlik'in Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, özellikle pandemiyle birlikte son 3 yılda tarım ve gıda sektöründe yaşanan gıda güvenliğine dikkat çekerken, stratejik ürün olarak değerlendirilen ayçiçeğinde dünyada üretim alanlarının düşmesine karşılık, Türkiye'de yüzde 10 ile 15 arasında artış yaşandığının altını çizdi.

10:56:24 | 2023-01-06
-- Adversting 5 --

Kırbiç, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla 32 bin ton fazla alım yaptıklarını belirterek, önümüzdeki dönem kendi ürettikleri ayçiçeği tohumunu piyasaya arz etmeye hazırlandıklarını kaydetti.

Türkiye'nin en büyük üretici kuruluşlarından Trakya Birlik'te yönetim kurulu, düzenledikleri basın toplantısıyla 2022 yılı ve geride kalan pandemi dönemini değerlendirdi. Birliğin yönetim kurulu başkanı Şafak Kırbiç, özellikle pandemiyle birlikte son 3 yılda tarım ve gıda sektöründe yaşanan gıda güvenliğine dikkat çekti. Stratejik ürün olarak değerlendirilen ayçiçeğinde dünyada üretim alanlarının düşmesine karşılık, Türkiye'de yüzde 10 ile 15 arasında artış yaşandığının altını çizen Kırbiç, geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla 32 bin ton fazla alım yaptıklarını kaydetti. Kırbiç, önümüzdeki dönem kendi ürettikleri ayçiçeği tohumunu piyasaya arz etmeye hazırlandıklarını kaydetti.

Son 3 yıldır, pandemi ile birlikte dünyada tarım ve gıda alanında önemli gelişmeler yaşandığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Kırbiç, "2 yıl pandemi süreci, ardından da Rusya ve Ukrayna Savaşı, dünyada gıdanın önemini daha da yukarılara taşımıştır. Faaliyet alanımız olan ayçiçeği de dünyada aranır hale gelmiş, özellikle geçtiğimiz yıl tüm dünyada ayçiçeği ve ayçiçeği yağı ile ilgili sıkıntılar yaşanmıştır. Bu sürecin ardından ülkemizde tarım teşkilatları, bazı belediyeler ve bizlerin katkılarıyla ayçiçek ekim alanlarında yüzde 10 - 15 oranında artış sağlanmıştır. Bu da üretime yansımıştır. Ancak yeterli midir? Bu üretim miktarı da ülkemizin ihtiyacını karşılamamakta. Şu anda ülkemizin ancak yüzde 65 - 70'ini karşılayabiliyoruz ayçiçeği yağı anlamında. Bu yüzden ayçiçeği üretiminin daha da artması, ülke ihtiyacını karşılaması, hatta ve hatta dışarıya ihraç edilmesi bile mümkündür çünkü ayçiçeği ülkemizin her alanında yetişebilen bir bitkidir. Bazı alanlarda biraz daha yüksek, bazı alanlarda verimi daha az olmasına rağmen her türlü iklim şartlarında yetişme mukavemeti olan bir bitkidir. İnşallah önümüzdeki yıllarda ayçiçeği üretimini arttırıp ülke ihtiyacını karşılarız. Bunun yolu da çiftçilerimizin para kazanmasından geçer. Desteklerin arttırılması, çiftçilerin para kazanması ayçiçeğinin üretim miktarını arttıracaktır" dedi.

Ayçiçeği üretiminin arttırılması noktasında birlik olarak katkılarının büyük olduğunun altını çizen Kırbiç, "Özellikle bu yıl Trakya Birlik'in, ülkemizdeki çiftçilere, ayçiçeği üreticilerine katkısı büyük oldu. Sizlerin de takip ettiği gibi piyasalarda Trakya Birliğin faaliyet alanı olmadığı illerde ayçiçek üreticileri bizim aldığımız rakamların çok altında satmak zorunda kalmıştır. Çünkü dünyadaki gelişmeler, Kuzeyimizdeki Ukrayna-Rusya'da devir stokları, tahıl koridoru ile ülkede ayçiçeği üretimi anlamında ciddi bir akış olmuş, bu da ülkemizdeki ayçiçek fiyatlarının çiftçi beklentisinin altında gelişmesini oluşturmuştur. Ancak biz Trakya Birlik olarak çiftçilerimizi memnun eden bir fiyat açıkladık. Bu da kampanya döneminde alım miktarımıza yansıdı. Geçtiğimiz dönem bir önceki yıla göre yaklaşık 32 bin ton fazla ürün alarak 310 bin ton civarında ürün alımı gerçekleştirdik" diye konuştu.
ETİKET :  

Tümü