-- Reklam Alanı 9 --

Yerel Tohum İçin Çalışmalara Başlandı

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)’nda bir araya gelen Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Gökhan Kıyım, Keşan Belediyesi Başkan Yardımcısı Yakup Balcı, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şen, Keşan Ata Tohumlar Derneği Başkanı Kerem Harmanlı ve Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak, “Yerli Tohum, Toprak Çoraklaşması, Tarım Eğitimleri, İyi ve Verimli Tarım yapılacağı Demonstrasyon Alanı” için çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.

11:31:49 | 2020-01-06
-- Adversting 5 --

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, toplantı hakkında şunları ifade etti: “Bildiğimiz  üzere dünyada artan nüfus azalan tarım alanları ve iklim değişikliği ile gıda yeterliliği ve güvenliği her geçen gün daha da problemli bir hale geliyor. Keşan olarak bu problemleri ilgili kurum ve kuruluşlarla masaya yatırarak aksiyon planları almak mecburiyetindeyiz.

Eksikliklerimizi görüp yerinde müdahale edemezsek çok kısa sürede ürün yetiştiremeyecek ve gıda sıkıntısı yaşayacak duruma düşebiliriz. Türkiye’nin önemli bir değeri olan Hamzadere Bölgemiz üretimiyle dikkat çekiyor. Tarım kesiminin sorunlarının masaya yatırılması, tarımın geleceği ile ilgili projelerimizin yapılması ve çözüm önerileri sunulması amacıyla gerçekleştirdiğimiz toplantımızda sektör paydaşlarının fikirleri alınarak bölge tarımımız için yerli tohum, toprak çoraklaşması, tarımsal eğitimler ve kurulacak olan iyi tarım demonstrasyon alanı değerlendirilerek kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenlerle ilgili görüşlerin ortaya konmasının tarım sektörümüz için çok faydalı olacağı kanaatindeyiz. Keşan Belediyesi bu kapsamda gerçekleştirilecek olan iyi ve verimli tarım demonstrasyon sahası için destek olacaktır. Odamız olarak bölgemizdeki tarımın sadece topraktaki verimliliğini değil, ekonomik alanda katma değer yaratması içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tarımdan elden edilen ticari kazancı arttırıcı faaliyetlerimize tüm kurum ve kuruluşlar ile yeni yılda da beraberiz ve bölgemize hizmet etmeye devam ediyoruz.”

Şapçı ile aynı görüşleri paylaşan  Keşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Gökhan Kıyım da, son yıllarda yerli tohum üretiminde önemli adımlar atıldığını belirterek, “Tohumculuk, fidan ve fide sektörüne yönelik yapılan yasal düzenlemeler ve bu sektörlerde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirlikleri sayesinde sektörde artış oldu. Biz de seracılığa özendirerek bu kapsamda hazırlayacağımız örnek seralar ile bölgemizde küçük alanlardan yüksek verim elde etmeye çalışacağız.” dedi.

Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Kaymaz ise, tarım sektörüne katkı sağlayacak olan “İyi ve Verimli Tarım Demonstrasyon Alanı” için üzerlerine düşen her türlü görevi çekinmeden üsteleneceklerini söyleyerek, “Keşan Ticaret Borsası ve Keşan Ziraat Odası ile belirlenen demonstrasyon alanlarının toprak analizleri kurumumuzda bulunan ziraat mühendisleri ve laborantlar tarafından yapılacaktır. Ürünün kalitesi, üretim yönteminin verimliliği, doğal ve yerli olarak bölgemize en uygun tohumun seçilmesinde yapılacak analizler önemli ölçüde yol gösterici olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yerel tohumlar konusunda çalışmaların başladığının altını çizen Keşan Ata Tohumlar Derneği Başkanı Kerem Harmanlı da, “Toplantımızın amacı; bölgemizde sağlıklı ürünler yetiştirmek ve yerel tohumculuğu geliştirmektir. Bu toplantının bölgemize yüksek oranda katkı sağlayacağını düşünüyorum. Keşan’da ki ilgili kurumlarla, yerel tohum anlamında çalışmaları başlattık, böylelikle bölge halkına öncü olabiliriz. Sağlıklı yaşamak için yerel tohuma önem verilmelidir. Böyle bir çalışmaya Keşan’daki tüm kurum ve kuruluşların destek veriyor olması büyük şans, hepimiz elimizi taşın altına koyarak bu konuda ilerleyeceğiz.” diye konuştu. (Haber Merkezi)
ETİKET :  

Tümü