-- Reklam Alanı 9 --

Yunan ve Bulgar Turistler, 2019 Yılında Edirne’ye 270 Milyon Euro Bıraktı

Geride bıraktığımız 2019 yılında Edirne’ye alışveriş için toplam 2 milyon 736 bin 865 Bulgar ve Yunan turist geldi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, 2019’un Edirne için çok verimli geçtiğini belirterek, “Alışveriş ve turistik amaçlı kentimize gelen Yunan ve Bulgar turistler yaptığımız hesaplamalara göre kişi başı yaklaşık 100 EURO harcıyor. Bu hesaba göre ortalama 270 milyon EURO ülke ekonomisine katkı sağlandı. Bu da bizler için gurur kaynağı. 2020 hedefimiz 5 milyon Yunan ve Bulgar turist ağırlamak.” dedi.

11:22:46 | 2020-01-08
-- Adversting 5 --

Edirne, geçen yıl, komşu Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin akınına uğradı. Özellikle dövizde yaşanan kur farkı nedeniyle alışveriş için özel araçlar ve turlarla kente gelen turistler, temizlik malzemeleri, gıda ve tekstil başta olmak üzere geniş yelpazede ürün satın alıyor. Yunanistan ve Bulgaristan’a açılan Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule Sınır Kapısı’nda 2019 yılı verilerine göre Edirne’ye, 2 milyon 166 bin 483 bin Bulgar, 570 bin 382 Yunan turist giriş yaparken, iki ülke vatandaşlarının sayısı 2 milyon 736 bin 865 oldu. Özellikle hafta sonlarını tercih eden Bulgar ve Yunan turistler, alışverişlerini yaparken, geceleri otellerde konaklıyor.

‘Kişi başı ortalama 100 Euro Harcanıyor’

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, alışveriş için Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin 2019 yılında 270 milyon Euro harcayarak, ülke ekonomisine ciddi oranda döviz girdisi sağlandığını söyledi. Yunan ve Bulgar turistin döviz kur farkı nedeniyle Edirne’ye alışveriş için geldiğini söyleyen Zıpkınkurt, “Edirne için 2019 yılı turist bakımından çok verimli bir yıl oldu. Döviz kur farklarının da etkisiyle Yunan ve Bulgar turist sayısında artış sağlandı. Bu doğrultuda önümüzdeki yıl Edirne için hedef belli oldu. Geçen yıl Edirne’ye gelen Yunan ve Bulgar turist sayısına göre 2020- 2021 yıllarında hedefimiz komşu 2 ülkeden 5 milyon turistin gelmesi. Turist sayısında gerekleşen artış bizleri mutlu ediyor. Şehrimize gelen komşu ülke vatandaşları yaptığımız hesaplamalara göre kişi başı yaklaşık 100 Euro harcıyorlar. Yani bu hesaba göre 2019 yılında şehrimizi ziyaret eden 2 milyon 700 bin turist 270 milyon Euro bıraktı. Bu aynı zamanda ülke ekonomisine 270 milyon euro katkı demek.

Bu durumdan esnafımız da mutlu, turizm şirketleri de durumdan memnun.”

‘Edirne’de pek çok yerel sektörde büyüme var’

Zıpkınkurt, Edirne’de pek çok sektörde hızlı büyüme olduğuna dikkat çekerek, “Edirne’de turist sayısındaki artışa bağlı olarak hizmet, tekstil, konfeksiyon, gıda, kozmetik sektöründe ciddi gelişme var. Bu sektörlerdeki hareketlenme Edirne’de yeni mağaza ve yeni markaların önünü açıyor. Edirne halkı da yeni markalarla tanışıyor. Edirne tam anlamıyla bir turizm kenti oldu. Edirne Valiliği, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Esnaf Odası ile birlikte, esnafa ücretsiz Yunanca ve Bulgarca kurslar veriyoruz. Bu kurslar tüm yıl devam ediyor. Bu kursa katılanlara basit iletişim kurma öğretiliyor. Esnafımız da bu kurslardan çok memnun.” diye konuştu.  (Haber Merkezi)
ETİKET :  

Tümü