-- Reklam Alanı 9 --

Ziraat Odaları, Çeltik Fiyatlarını Yetersiz Buldu

İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, Lalapaşa Ziraat Odası Başkanı Özgür Aydın, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Havsa Ziraat Odası Başkanı Bülent Uzel, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Meriç Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türkan ve Enez Ziraat Odası Başkanı Recep Elmas adına Edirne İl Koordinasyon Kurulu kararının açıkladığı çeltik fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu.

15:14:42 | 2020-09-14
-- Adversting 5 --

Açıklanan çeltik fiyatının Edirne Ziraat Odaları ve çeltik üreticisi tarafından yetersiz bulunduğunu vurgulayan İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan:

“Bölgemizin önemli üretim kaynağı olan Çeltik ürününün hasadı yaklaşırken her tarım ürününde olduğu gibi Buğday, Ayçiçeği, Kanola beklentilerimizi fiyat anlamında bir nebze olsun bölge çiftçilerimiz açısından genel olarak olumsuz karşılanmadı ama çeltik tarımı zor şartlarda ve maliyetli olduğu halde biz Edirne ili Ziraat Odaları olarak açıklanan çeltik fiyatlarını bölge çiftçilerimizin gördüğü gibi bizler de yetersiz görüyoruz.” dedi.

“Maliyeti yüksek olan çeltik ürününe verilen artış yetersiz gelmiştir”

Fiyatların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Darcan, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

 “Piyasa koşullarında kg fiyatı 40 krş olan çeltiğin 3,20 krş. Olarak açıklanması Odalarımız ve üreticilerimiz tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Maliyeti yüksek olan çeltik ürününe verilen %18,5 artış yetersiz gelmiştir. Odalarımızın ve üreticilerimizin en az %30 beklentisinin yanında düşük kalmıştır. Tarım Bakanlığımızın bu fiyatları tekrar gözden geçirip fiyatların üreticilerimizi rahatlatacak seviyeye getirilmesini Edirne Ziraat Odaları olarak talep ediyoruz.”

(Abdullah Çalışkan)
ETİKET :  

Tümü